Blog

Ostatnie wpisy
07 Wrz

Plecak, tornister a może plecak na kółkach? Na co powinniśmy zwracać uwagę? Plecak wg Sanepidu nie powinien przekraczać 10% masy ciała dziecka.  Przy zakupie należy zwrócić uwagę na wagę pustego plecaka oraz kupować zeszyty w miękkich okładkach.

07 Wrz

Nordic walking stał się niesamowicie popularny na całym świecie. Wymyślony został w Finlandii początkiem XX wieku i był formą całorocznego treningu dla narciarzy biegowych. Nordic walking jest oparty na naturalnym i funkcjonalnym ruchu z wykorzystaniem specjalnie zaprojektowanych kijków.

07 Wrz

Jedną z częstszych dolegliwości bólowych zgłaszanych przez naszych pacjentów są bóle kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego. Wiążą się one często ze współczesnym stylem życia, ograniczeniem aktywności fizycznej, zmniejszeniem siły mięśni stabilizujących kręgosłupa oraz nieprzestrzeganiem zasad ergonomii pracy.

07 Wrz

Woda jest najważniejszym składnikiem naszego ciała. Przeciętnie człowiek składa się z 50-70% wody, w zależności od wieku i płci.

07 Wrz

„Ruch może zastąpić niemal każdy lek, ale żaden lek nie zastąpi ruchu”  Wojciech Oczko

Zdrowie to nie tylko brak choroby, ale także stan pełnego dobrostanu fizycznego, psychicznego, społecznego i duchowego. Aktywność ruchowa zwiększa wydolność i sprawność fizyczną, przyczynia się do poprawy jakości życia.

07 Wrz

Istnieją protokoły które dają wskazówki do postępowania w nagłych urazach tj.: skręcenia, zwichnięcia, stłuczenia. W 1978r Gabe Mirkin opracował powszechnie znany protokół postępowania RICE, który następnie ewoluował w PRICE.

07 Wrz

Wszyscy wiemy, że mięsień, który nie ma swojej prawidłowej długości ma większą podatność na różnego rodzaju kontuzje.  Napięcia gromadzone w ciele są zwykle spowodowane powtarzającymi się nieprawidłowymi wzorcami ruchowymi, urazami oraz przeciążeniami dynamicznymi i statycznymi tj.: praca siedząca czy długa jazda samochodem. Rolowanie jest formą masażu mięśniowo-powięziowego, wykonywanego przy użyciu specjalnych rolek piankowych. Wpływa na struktury mięśniowe i ścięgniste. Zmniejsza ich napięcie poprzez wyciszenie receptorów czuciowych, nawodnienie i odżywanie tkanek oraz przywrócenie prawidłowego ślizgu, który zwiększa pełny zakres ruchu.