Dlaczego warto biegać?

7 września 2019
Dlaczego warto biegać?

Regularny trening biegowy niesie za sobą wiele korzyści psychofizycznych. Wpływa na wzrost siły mięśniowej, w tym mięśni posturalnych, odpowiedzialnych za naszą postawę i sylwetkę. Poprawia siłę lokomocyjną oraz wydolność fizyczną naszego organizmu. Zwiększa ukrwienie skóry, przez co jest lepiej odżywiona i oczyszczona.

Wysiłek biegowy o umiarkowanej intensywności korzystnie wpływa na układ nerwowy: zwiększa jego możliwości poznawcze, poprawia „potencjał umysłowy” i pomaga zapobiegać niektórym chorobom degeneracyjnym. Regularny trening biegowy spowalnia proces starzenia się, rozwija cierpliwość, upór w dążeniu do celu i systematyczność. Zmiany składu chemicznego mózgu (wzrost stężenia serotoniny i endorfin – tzw. hormonów szczęścia) skutkują lepszym samopoczuciem.

Bieganie pomaga zrzucić zbędne kilogramy, należy jednak pamiętać, że bieganie mocno obciąża stawy. Każdy dodatkowy kilogram będzie powodował szybsze niszczenie chrząstki stawowej, dlatego na początek lepszą aktywnością będzie nordic walking.

Regularne bieganie o umiarkowanej intensywności zmniejsza częstość występowania chorób przewlekłych takich jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroba wieńcowa, otyłość, hipercholesterolemia, ale także osteoporozy czy depresji.

Zapraszamy wszystkich Mieszkańców Gminy Krzeszowice na nasze profesjonalne darmowe zajęcia zarówno dla amatorów jak i profesjonalistów. Zajęcia organizowane są w 3 grupach:

  • Grupa Biegowa
  • Grupa Nordic Walking
  • Zajęcia rekreacyjno-ruchowe dla dzieci

Spotykamy się w każdą sobotę o 8.30 – grupa Nordic Walking, a o 9 – grupa Biegowa. Zaczynamy od rozgrzewki, a następnie każdy swoim tempem pokonuje dystans 6,5 km.

Do zobaczenia! 🙂