Dlaczego warto się rolować?

7 września 2019
Dlaczego warto się rolować?

Wszyscy wiemy, że mięsień, który nie ma swojej prawidłowej długości ma większą podatność na różnego rodzaju kontuzje.  Napięcia gromadzone w ciele są zwykle spowodowane powtarzającymi się nieprawidłowymi wzorcami ruchowymi, urazami oraz przeciążeniami dynamicznymi i statycznymi tj.: praca siedząca czy długa jazda samochodem. Rolowanie jest formą masażu mięśniowo-powięziowego, wykonywanego przy użyciu specjalnych rolek piankowych. Wpływa na struktury mięśniowe i ścięgniste. Zmniejsza ich napięcie poprzez wyciszenie receptorów czuciowych, nawodnienie i odżywanie tkanek oraz przywrócenie prawidłowego ślizgu, który zwiększa pełny zakres ruchu.

Rolowanie przed treningiem:

Przed treningiem zaleca się krótkie rolowanie (maksymalnie 8-12 powtórzeń dla danej partii mięśniowej), mające przygotować mięśnie do wysiłku, zwiększyć zakres ruchu i uelastycznić powięź. Należy jednak pamiętać że dłużej trwający automasaż może spowodować czasowe zmniejszenie siły, mocy, pogorszenie koordynacji oraz zwiększyć ryzyko kontuzji.

Rolowanie po treningu

Rolowanie po treningu zmniejsza napięcie powstałe w mięśniach przyczyniając się do ich rozluźnienia oraz przyspiesza regeneracje mikrourazów mięśniowym (DOMS).

Rolowanie w rehabilitacji

Roller może służyć jako element diagnostyczno-terapeutyczny. Pozwala na odkrywanie miejsc o zwiększonym napięciu i ograniczonej przesuwalności powięzi. Używa się go w celu głębokiego i precyzyjnego rozluźnienia wybranych partii ciała. Zmniejsza napięcie i zrosty pomiędzy mięśniem a powięzią, rozpracowuje punkty spustowe, poprawia elastyczność tkanki oraz zwiększa zakres ruchu.