ITBS – kolano biegacza

7 września 2019
ITBS – kolano biegacza

Zespół pasma biodrowo-piszczelowego tzw. „Kolano Biegacza” to jedna z najpopularniejszych kontuzji wśród amatorów biegania i nie tylko. Kontuzja przeciążeniowa wynikająca ze zbyt dużej objętości treningowej. Pasmo biodrowo-piszczelowe napina się mocniej, kiedy mamy słabe mięśnie pośladkowe i mięśnie odwodzące biodro.

Cykliczne tarcia pasma biodrowo-piszczelowego o nadkłykieć boczny kości udowej, powodują ból często po zewnętrznej stronie kolana. Ból nieprzyjemny, uciążliwy, piekący, pojawiający się podczas biegania, jazdy na rowerze, schodzenia ze schodów. Największy ból występuje przy kończynie zgiętej do około 30 stopni. Podczas szybkiego biegu, stopa ma krótki kontakt z podłożem a kąt zgięcia stawu kolanowego jest duży, dlatego ból często jest mniejszy niż przy powolnym truchtaniu.

Podczas biegu ból nie musi od razu występować, jednak z czasem, z kolejnymi kilometrami, zaczyna boleć.  W przypadku silnego stanu zapalnego słychać charakterystyczne trzeszczenia. Jak sobie radzić z tą przypadłością? Ważna jest regeneracja, zmniejszenie stanu zapalnego, następnie wzmocnienie rotatorów zewnętrznych i odwodzicieli biodra (tylna część mięśnia pośladkowego średniego, pośladkowy wielki). Rozluźnienie przywodzicieli, zginaczy i rotatorów wewnętrznych biodra (naprężacz powięzi szerokiej, mięsień czworogłowy, biodrowo – lędźwiowy) poprzez odpowiednie ćwiczenia, rozciąganie i rolowanie.

Najważniejsze jednak jest zapobieganie kontuzji poprzez odpowiednio dobrany plan treningowy.