Napięciowe bóle głowy – jak sobie z tym poradzić?

21 marca 2019
Napięciowe bóle głowy – jak sobie z tym poradzić?

Fizjoterapia w bólach głowy

Na bóle głowy skarży się coraz większa liczba osób w różnym wieku. Szacuje się że około 90% dorosłych przynajmniej raz w roku odczuwa silny ból głowy, utrudniający codzienne funkcjonowanie i obniżający jakość życia. Jest wiele możliwych przyczyn bólu głowy, jednak ponad 50% osób cierpi na napięciowy typ tego schorzenia, któremu często towarzyszy ból i sztywność karku.

Współczesny siedzący tryb życia, nieprawidłowe nawyki ruchowe, liczne przeciążenia i przedłużający się stres powodują patologie tkanek w obrębie szyjnego odcinka kręgosłupa. Objawy potęguje mała ilość snu, odwodnienie i używki. Nadmierne napięcie i skrócenie mięśni pochyłych, podpotylicznych, mostkowo-objczykowo-sutkowych i czworobocznego prowadzi do ich niedotlenienia i powstania punktów spustowych. Punkty spustowe mogą powodować ból miejscowy i rzutowany. W zależności od lokalizacji wywołują ból głowy w okolicy czołowej, skroniowej, potylicznej lub ciemieniowej.

Ból głowy może być również efektem powtarzających się mikrourazów górnego odcinka szyjnego, zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa oraz zaburzenia biomechaniki stawu skroniowo-żuchwowego.

W przypadku leczenia napięciowego bólu głowy skuteczne okazują się metody z zakresu fizjoterapii. Terapia manualna oraz masaż leczniczy zawierający: terapię punktów spustowych, masaż tkanek głębokich, techniki mięśniowo-powięziowe pomagają w walce z uporczywymi bólami głowy. Ważna jest również nauka właściwego wzorca oddychania oraz zmiana nieprawidłowych nawyków posturalnych.

mgr fizjoterapii Natalia Majewska