Pierwsza pomoc w przypadku urazów

7 września 2019
Pierwsza pomoc w przypadku urazów

Istnieją protokoły które dają wskazówki do postępowania w nagłych urazach tj.: skręcenia, zwichnięcia, stłuczenia. W 1978r Gabe Mirkin opracował powszechnie znany protokół postępowania RICE, który następnie ewoluował w PRICE.

W skład zasady PRICE wchodzi:

PROTECTION – ochrona = odciążenie uszkodzonego stawu lub mięśnia mające na celu zapobieganie dalszym uszkodzeniom. Stosuje się bandaże, kule, temblaki, ortezy itd.

REST – odpoczynek = ograniczenie aktywności, unikanie ruchów nasilających dolegliwości bólowe.

ICE – lód = chłodzenie lodem lub specjalnymi żelami chłodzącymi. Zimny okład należy stosować przez około 20min co 3-4godziny.

COMPRESSION – ucisk = stosowanie ciasnego ucisku w miejscu urazu ma zabezpieczać przed obrzękiem uszkodzonych tkanek.

ELEVATION –elewacja = działanie przeciwobrzękowe, polegające na ułożenie uszkodzonego obszaru powyżej poziomu serca.

W 2011 r. Chris Bleakley, Philip Glasgow oraz Domhnall MacAuley przedstawili konieczność zmiany zasady postepowania  PRICE na POLICE.

PRICE needs updating, should we call the POLICE?”

REST został zastąpiony OPTIMAL LOADING – optymalnym obciążeniem. Uznano że wskazany jest ruch stawu z obciążeniem, ale nie nasilający dolegliwości bólowych. Ruch wpływa korzystnie na poprawę krążenia, utrzymanie zakresu ruchu w stawie i siły mięśniowej. Należy jednak słuchać uważanie sygnałów wysyłanych przez nasz organizm.

Oprócz PRICE i POLICE istnieje protokół postępowania zwany MEAT, który wskazuje na dużą skuteczność szybkiego uruchomienia stawu. Składa się z następujących elementów: movement – ruch, exercisesćwiczenia, analgesicsśrodki przeciwbólowe, treatment – leczenie. Protokół MEAT przynosi bardzo dobre rezultaty leczenia, ale wymaga konsultacji ze specjalistą w celu dobrania prawidłowych ćwiczeń i terapii.

Należy pamiętać, że wybór protokołu postępowania w głównej mierze zależy od indywidualnej oceny stanu zdrowia, rozległości urazu i uszkodzonych struktur.