Woda jest najważniejszym składnikiem naszego ciała. Przeciętnie człowiek składa się z 50-70% wody, w zależności od wieku i płci.
Woda jest istotna do przeprowadzenia większości reakcji zachodzących w organizmie. Uczestniczy w transporcie tlenu i składników odżywczych, umożliwia usuwanie toksyn. Jest wykorzystywana w procesie trawienia, bierze udział w termoregulacji, umożliwia zachodzenie wymiany gazowej w płucach zapewniając stałe ich nawilżenie. Odpowiednie spożycie płynów jest również niezbędne do utrzymania prawidłowego ciśnienia tętniczego krwi.
W czasie treningu dochodzi do utraty dużej ilości wody. Ważne jest aby pamiętać o odpowiednim nawodnieniu już przed treningiem. Podstawą jest regularne spożywanie płynów, około 2-3l w zależności od wieku, płci, aktywności fizycznej, wagi itd. Częste picie wody, ale w małych ilościach warunkuje prawidłowe zagospodarowanie wody przez organizm i w efekcie odpowiednie nawodnienie.
Pierwsze objawy odwodnienia pojawiają się już przy 2-3% niedoborze wody! Najczęściej są to m.in. problemy z koncentracją, obniżona wydolność fizyczna, wydłużony czas reakcji na bodziec, bóle głowy, uczucie zmęczenia, znużenia, apatia, zmniejszenie apetytu. Z czasem dochodzą do tego kurcze mięśni, zaczerwienienie skóry, wysychanie spojówek, błon śluzowych, dyskomfort w jamie brzusznej i zaparcia.
Pamiętaj, pij wodę!