Rola fizjoterapeuty w chorobie zwyrodnieniowej

7 września 2019
Rola fizjoterapeuty w chorobie zwyrodnieniowej

Choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa i kończyn dolnych jest najczęstszą przewlekłą niezapalną chorobą stawów. Według danych statystycznych w Polsce zmiany zwyrodnieniowe dotyczą ponad 8 milionów ludzi!

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Amerykańska Akademia Chirurgów Ortopedycznych (AAOS) definiują chorobę zwyrodnieniową jako mechaniczne i biologiczne przemiany, prowadzące do zaburzenia równowagi pomiędzy procesami degradacji i regeneracji chrząstki stawowej i warstwy podchrzęstnej kości.

Postępujące zmiany zwyrodnieniowe i towarzyszący im ból prowadzą m.in. do spadku siły mięśniowej oraz pogorszenia koordynacji, równowagi i wydolności organizmu. Ograniczenia ruchomości wpływają na codzienne funkcjonowanie, pojawia się problem z zakładaniem nogi na nogę, schylaniem się, a nawet siedzeniem. W znaczny sposób utrudnia to wykonywanie podstawowych czynności dnia codziennego tj.: ubieranie się, przygotowywanie posiłków czy dbanie o higienę. Dlatego też  u osób z chorobą zwyrodnieniową tak ważne jest jak najszybsze rozpoczęcie rehabilitacji. W chorobie zwyrodnieniowej istotne jest odżywienie nieposiadającej naczyń krwionośnych chrząstki stawowej. Przenikanie substancji odżywczych umożliwia mechanizm sprężania i rozprężania zachodzący w czasie ruchu. Odpowiednio zaplanowana fizjoterapia, uwzględniająca terapie manualną i ćwiczenia przyczynia się do wzmocnienia siły mięśniowej, zwiększenia zakresu ruchu w stawach oraz uelastycznienia mięśni.