„Ruch może zastąpić niemal każdy lek, ale żaden lek nie zastąpi ruchu” Wojciech Oczko
Zdrowie to nie tylko brak choroby, ale także stan pełnego dobrostanu fizycznego, psychicznego, społecznego i duchowego. Aktywność ruchowa zwiększa wydolność i sprawność fizyczną, przyczynia się do poprawy jakości życia.
Systematycznie wykonywany wysiłek fizyczny dostarcza nam wiele przyjemności, przeciwdziała stresowi, sprzyja kontaktom z innymi ludźmi oraz zmniejsza zagrożenie tzw. chorobami cywilizacyjnymi, do których zalicza się m.in. chorobę niedokrwienną serca, nadciśnienie tętnicze, otyłość, cukrzycę typu II oraz osteoporozę.
Trening wytrzymałościowy powoduje m.in.:
- Zmniejszenie częstości skurczów serca
- Zmniejszenie ciśnienia tętniczego
- Zwiększenie pojemności życiowej płuc
- Zwiększenie siły mięśni oddechowych i ruchomości klatki piersiowej
- Poprawę gospodarki lipidowej
- Zwiększenie odporności
- Poprawę metabolizmu
Zasada treningu zdrowotnego: 3 x 30 x 130. Należy ćwiczyć minimum: 3 razy w tygodniu przez 30 minut osiągając tętno 130 uderzeń na minutę.
Najważniejszą zasadą treningu zdrowotnego jest systematyczność. Zaleca się ćwiczyć z częstotliwością minimum trzy razy w tygodniu.
Czas trwania każdej sesji treningowej powinien trwać od 30 do 60 minut. W przypadku osób o dobrej kondycji, czas ten może zostać wydłużony. Intensywność treningu zdrowotnego ściśle zależy od stanu zdrowia, wieku oraz kondycji.