Uczucie przeskakiwania w stawie biodrowym

7 września 2019
Uczucie przeskakiwania w stawie biodrowym

Wiele naszych klientów skarży się na uczucie przeskakiwania w stawie biodrowym. W tym poście postaram się w skrócie opisać skąd to się bierze i jak z tym walczyć.

Przyczyn może być kilka. Jedną z nich są postępujące zmiany zwyrodnieniowe stawu biodrowego. Towarzyszy im często ból i ograniczenie ruchomości – zwłaszcza rotacji wewnętrznej, wyprostu i odwiedzenia. Więcej informacji dotyczących zmian zwyrodnieniowych znajdziecie we wcześniejszym poście.

Jednak najczęstszą przyczyną jest nadmierne napięte pasmo biodrowo-piszczelowe. Jest to nieelastyczny, kolagenowy sznur rozciągnięty pomiędzy biodrem a kolanem. Pasmo biegnie od grzebienia kości biodrowej, wzdłuż bocznej powierzchni uda, aż do kłykcia bocznego kości udowej, troczków bocznych rzepki i przednio-bocznej strony kłykcia piszczeli.

Początkowo uczuciu przeskakiwania nie towarzyszy ból. Dopiero powtarzające się przeskakiwanie może podrażnić leżącą pod naprężaczem kaletkę nadkrętarzową i w konsekwencji pojawia się ból.

Przyczyną nadmiernego napięcia pasma jest zaburzona biomechanika kończyny dolnej, często zmniejszone napięcie mięśni rotujących zewnętrznie.

Jak z tym walczyć?

Jeśli doszło do podrażnienia kaletki w pierwszej kolejności należy zwalczyć stan zapalny lekami i zabiegami fizykoterapeutycznymi. Następnie należy dobrać odpowiedni zestaw ćwiczeń, uwzględniający rolowanie napreżacza powięzi szerokiej, wzmacnianie mięśni rotujących zewnętrznie staw biodrowy, mięśni brzucha oraz pośladków.