Właściwy dobór plecaka szkolnego

7 września 2019
Właściwy dobór plecaka szkolnego

Plecak, tornister a może plecak na kółkach? Na co powinniśmy zwracać uwagę? Plecak wg Sanepidu nie powinien przekraczać 10% masy ciała dziecka.  Przy zakupie należy zwrócić uwagę na wagę pustego plecaka oraz kupować zeszyty w miękkich okładkach.

Wielkość plecaka powinna być dopasowana do ucznia.  Nie powinien być szerszy od pleców i wystawać poza kontur ciała. Dolna krawędź powinna kończyć się nad kością miedniczną, a górna na linii ramion. Pasy powinny być szerokie, miękkie oraz posiadać możliwość regulacji. Długość pasów powinna umożliwić wygodne zakładanie i zdejmowanie plecaka, ale też jak najlepsze dopasowanie do pleców.

Zaletą tornistra jest sztywniejsza konstrukcja umożliwiająca równomierne rozłożenie ciężaru, jednak często są szersze od szerokości pleców i mają wąski rozstaw pasków.

Plecak jest lżejszy, zazwyczaj ma szerokie i wygodne paski jednak  minusem jest miękka tylna ścianka.

Plecak na kółkach pozwala odciążyć kręgosłup, jednak prowokuje nienaturalną, asymetryczną postawę i nieprawidłowy wzorzec chodu. Dziecko skręca tułów w stronę ciągniętego plecaka co może przyczynić się do rozwoju wad postawy.

Pamiętajmy że najważniejsze jest zapewnienie odpowiedniej dawki ruchu po zajęciach lekcyjnych.